L - STAROPRAMEN OPEN - CZECH OPEN 15.7 2013
Open Championship of Czech Republic in bughouse chess

Letos se otevřené mistrovství ČR v bughouse šachu podruhé za sebou (a naposled) tempem 2s za tah (známé též jako fišer alias inc) plus 3 minuty na partii.

Tým Ivoš Šlesinger + Jiří Jezbera (oba Slavia Hradec Králové) se stali počtvrté (!!!) Mistry ČR v bughouse šachu. Čímž padli nové rekordy: nejen počet titulů získaných v řadě za sebou (4x), ale zároveň se královéhradecký Jiří Jezbera stal sedminásobným mistrem ČR v bughouse šachu. Město Hradec Králové tímto získává desátý titul mistrů ČR bughouse šachu! Což může jiné město překonat teoreticky nejdříve za 10 let (Náchod, jiné nejdříve za 11).

Letos Czech Open navštívil jeden z nejsilnějších týmů v Evropě, litevská dvojice Limontas + Bucinkas a po zásluze si odváží domů vítězství.

Czech Open Bughouse chess tournament lithuanians Winners playing

Podíváme-li se do historie, jen dvoum týmům ve stejném složení se podařilo opakovaně vyhrát Czech Open: dvojici Šlesinger+Jezbera (2011 3s na tah, 2012 2s za tah) a dvojici Bucinkas+Limontas (2005 0s na tah, 2013 2s za tah). Pokud nebudeme brát v potaz pořadí hráčů na šachovnicích, pak do tohoto výčtu přibude i dvojice Jezbera s Tajovským (2003,2004 obojí 0s na tah). Přehled jednotlivých výsledků mistrovství ČR naleznete i ve výše uvedené knize. Rovněž si tam můžete přečíst, jaký je rozdíl mezi jednotlivými časovými tempy.

Winners of bughouse chess tourney Czech Open
Winners of Czech Open 2013 in bughouse chess (from left): Players 2. Ivos + Alamar, 1. Buchas + Maras, 3. Wir + Matejus, Director of Czech Open Dr.Jan Mazuch.

Výsledky a další foto též na stránkách festivalu CzechOpen.net či Chess-Results.

Bughouse šach alias holanďany: něco z historie, přítomnosti a budoucnosti

Účastnící během uplynulých jedenácti let dostali možnost změřit síly ve všech třech typech časových temp, počínaje extrémně rychlým 3 minuty na partii (nutno tahat co nejrychleji), pokračujíc bleskovým 3s na tah s minutovou rezervou (nutno tahat do 3 sekund) a konče velmi rychlým 3 minuty na partii plus 2 vteřiny za tah (nutno tahat co nejrychleji).

Kdo nezažil atmosféru lítých soubojů i humorných momentů na turnaji bughouse šachu, může se podívat na youtube, kde nalezne několik skvělých videí :

Zájemci o tuto dynamickou šachovou variantu v níž si užijete různá kombinační kouzla s figurkami, si mohli letos již přímo na turnaji zakoupit festivalovou kroužkouvou verzi knížky (standardní brožovaná pak byla k dispozici na festivalu již o několik dnů později a to 22.července 2013)

z dílny několikanásobných mistrů ČR, kde naleznou nejen návod jak bojovat o medaile na příštím mistrovství ČR, ale i spoustu situací a úloh typu minuté maty z praxe, při jejichž řešení se mohou bavit a rozvíjet své kombinační myšlení jak dospělí tak i děti (v knize lze nalézt kromě pokročilých úloh i značné množství jednotažek a dvoutažek).

Hradec Králové si i v nové dekádě tedy zatím drží pozici hlavního města holanďanů alias bughouse šachu, poté co letos královéhradečtí Jezbera + Šlesinger obhájili titul před brněnskými vyzyvateli Tajovským s Menčíkem. Korunovačním klenotem se stala dlouho aslibovaná a letos konečně vydaná knížka, která přináší v českém jazyce čtenáři možnost nakouknout do tajů této moderní šachové hry a pochopit o co v ní jde. S nadsázkou lze říci, že jejím vydáním se odtajnilo veškeré podstatné know-how české královéhradecké školy. People playing bughouse chess on Czech Open in Pardubice Czech Republic Mládež hraje holanďany (bughouse dvojšach) Vyzyvatelé by to měli mít tedy v příštích letech o poznání snazší. Hradec Králové je též jediné místo, kde si lze v knihovně půjčit i starší anglickou knížku Bughouse Chess, která přestože není natolik systematicky zpracovaná, obsahuje některé velmi zajímavé kapitoly od předních bughousistů, za všechny jmenujme rozsáhlý článek "Iniciativa vs Materiál" v němž Fermy přináší svěží expertní pohled na rozhodování v reálném čase. Nejprve ovšem doporučujeme přečíst si knížku z dílny českých mistrů bughouse šachu, která může sloužit nejen jako zajímavé čtení pro šachové profesionály hledající odpověď na otázku jak uchopit tuto šachovou disciplínu, ale i jako inspirativní učebnice pro nešachisty a mládež, kteří si teprve začínají hrát se šachovými figurkami a chtějí se přitom hlavně bavit.

Příští ročník 2014 bude vyjímečný ze dvou důvodů: zaprvé si nyní všichni zájemci o tuto hru mohou přečíst jak na to (jak známo, nemusíte být zrovna silný šachista klasického šachu abyste si mohli úspěšně zahrát bughouse alias holanďany) a zadruhé se bude hrát tah do 2s (= bronstein; s rezervou cca 2-3minuty), což je rychlost, kterou zvládne opravdu každý a zároveň baví i ty nejrychlejší (vyzkoušeno hraním turnajů s hráči patřícími do světové špičky, o čemž si též můžete přečíst v právě vydané knížce).

Takže kdo chcete trénovat na další otevřené mistrovství České Republiky, můžete začít. Dnes vám k tomu již stačí kromě dvou šachovnic i jen dva smartfony namísto šachových hodin viz článek).

Poděkování patří organizátorům festivalu Czech Open v čele s Dr. Mazuchem, i sponzorovi - Staropramen-u - výrobci kvalitního českého alkoholického i nealkoholického piva, které každého zaručeně skvělou chutí osvěží nejen v létě, stejně jako bughouse osvěží zábavnou týmovou formou taktického kombinačního šachu hlavu :)