2 Sach - Nezavisly prevazne internetovy holandanovy nepravidelnik
Email redakce : Dusan.Skaloud centrum.cz
Jakékoliv příspěvky z oblasti holanďanů (bughouse) či alternativního šachu vítány , napište ...


Smartfony jako šachové hodiny

Žijeme v době smartfonů (mobilních telefonů s operačním systémem). A již lze zahlédnout první užitečné aplikace pro šachy či jiné hry. Šachisty jistě potěší možnost využít mobil jako šachové hodiny. Pokud máte smartfony dva, nic vám nebrání hrát bughouse v létě třeba i někde u vody na malých magnetických šachách ... Vyzkoušená aplikace pro Android zdarma: Time Control Chess Clock (autor Joseph Lee), umí i tempo bronstein. Otestovali jsme je ve verzi 0.8 a můžeme říci,že fungují přesně jako turnajové digitální šachové hodiny. Detaily testu viz sekce šachové hodiny (můžete se tam dočíst i o jiných užitečných hodinách, třeba pro deskové hry více hráčů). V podstatě se dá říct, že nastává revoluce v bughouse šachu, stačí dva mobilní telefony a dvoje šachy a můžete si s přáteli zahrát doslova kdekoliv!


Nejlepší tempo pro bughouse šach

Letos (2013), po několika letech zkoušení a hraní bughouse šachových turnajů tempem 2-3s na tah (= bronstein alias delay), lze říci, že de facto se všichni shodují na tom, že toto tempo je budoucností pro masovější rozvoj této hry. Za dvě tři vteřiny dokáže zatáhnout v pohodě každý a přitom je to stále dost rychlé a zajímavé tempo i pro nejrychlejší hráče na světě. Dokonce se zdá, že oproti tempu 0s na tah má i nějakou tu dimenzi navíc. Ostatně je toto tempo doporučované i v knížce o bughouse šachu, která právě vyšla. Na Czech Open-u 2014 se tedy opět můžete těšit na tempo při němž nejde o to kdo tahá nejrychleji, ale nejlépe :) Bude se totiž hrát opět bronstein, s nejvyšší pravděpodobností 2s na tah + 3minuty rezerva (není vyloučena ani varianta 2s bronstein a 2 minuty rezerva a pro budoucnost 3s na tah).


Knížka o bughouse šachu aneb o holanďanech

Letos (2013) konečně vyšla ! Viz knížka o bughouse šachu. Tato kniha je první učebnicí a zároveň cvičebnicí dynamické a jediné skutečně týmové šachové disciplíny (nejen) mezi mládeží oblíbené pod názvem HOLANĎANY a mezinárodně označované jako BUGHOUSE CHESS. Kniha obsahuje know-how královéhradecké školy dominující na mistrovství České republiky již celou dekádu a bojující úspěšně i se špičkovými bughousisty z celého světa. Dozvíte se v ní například i to, že kdo chce uspět v tomto alternativním šachovém vesmíru, nemusí být zrovna mistr klasického šachu, naopak, že mnozí silní klasičtí šachisté na první či druhý pokus třeba i významně pohořeli a naproti tomu, že i někteří hráči patřící k absolutní špičce klasického šachu, jsou výborní nadšenci této varianty hrané v reálném čase. Knížka je vhodná i jako doplňěk pro trenéry, obsahuje vedle vysvětlení metodických myšlenkových postupů profesionálů dominujících této šachové disciplíně i spoustu situací bez řešení, nad nimiž si mohou adepti lámat hlavu nejprve doma a poté s trenérem. Byla to "těžká dřina" tuto knížku sepsat, hlavní autor i editor ji psal tak, aby se z ní s nadsázkou sám mohl učit bughouse kdyby zapomněl jak se hraje a ostatní přispěvatelé do ní dali významné kusy svého know-how ve snaze posílit úroveň českého bughouse šachu a všech dalších zájemců, i v naději, že tím zvýší počet dobrých spoluhráčů s nimiž bude radost hrát zajímavé a napínavé partie. V knize najdete i nejeden komentář, článek či rozhovor od nejlepších hráčů této disciplíny na světě, můžete si je přečíst i v originále. Ale především od teď již se nikdo nemůže vymlouvat, že neví jak bughouse šach alias holanďany hrát, či že nechápe o co jde. Vše podstatné zde nalezne a ještě několik inspirativních otázek navíc. Kniha obsahuje spoustu názorných situací ze skutečných partií i skutečných turnajů, kde jde o vše. Číst ji může jak úplný začátečník řešící jedno a dvoutahové úlohy i zkušený hráč v rámci přípravy na turnaj pídící se po zákonitostech této sportovní šachové disciplíny či se jen bavící někde ve vlaku či v létě u vody řešením několikatahových situací přes dvě šachovnice či záhad hodných Sherlocka Holmese tentokrát ze světa bughousovského a přitom si osvěžit život citáty různých myslitelů aplikovatelnými nejen na šachy :) Pokud se tedy příště budete divit jaké, že to například hlášky používají silní čeští bughousisti, nahlédněte do této příručky a hned budete vědět co to znamená házet po soupeři pomeranče, nebo 5.kůň ? ... :) Nebo si přečtěte o tom jak se dívá na holanďany třeba ředitel Czech Openu , či kde se dobře dalo vykoupat po hraní holanďanů na Slovensku...


Připadalo vám tempo jakým se hraje mistrovství ČR v holanďanech (bughouse) příliš rychlé ? Už nebude !
Aneb použití digitálních hodin otevírá nové možnosti ...

Doba pokročila, digitální hodiny jsou dnes již běžnou výbavou šachových oddílů a kdo kupuje nové hodiny, samozřejmě kupuje digitální. U nás jsou nejrozšířenější DGT 2000, a též si lze pořídit/pronajmout za výhodnou cenu do oddílu hodiny LISA používané na Czech Open-u v Pardubicích. Nová doba umožňuje začít hrát nové časové tempo, mnohem lépe vyhovující šachové disciplíně holanďany. Bronštejn 3 vteřiny na tah s časovou rezervou 1 či 3 minuty je to pravé pro holanďany, má hned několik výhod : Jak bronstein 3 vteřiny na tah vlastne funguje ? Je to prosté : zahrajete-li do tří vteřin, nepřijdete o žádný čas (je to stejné jako byste zahráli okamžitě), pouze čas promyšlený nad tři vteřiny se vám odečte z rezervy. Tedy pokud teoreticky zahrajete každý tah do tří vteřin, a hrajete tempo bronstein 3 minuty + 3 s na tah, budete mít na hodinách stále 3:00. A je-li rezerva např. 3 minuty, máte k dispozici zhruba stejně času jako byste hráli bleskovku 5minut na partii.
Chcete si vyzkoušet nové časové tempo proti počítači, po síti, přes internet s kamarády -> zkuste
DoubleChessBoard
Přijďte si vyzkoušet hrát holanďany v pohodovém bleskovém tempu, zveme Vás na Czech Open v červenci !


Budeme rádi když umístíte na svou stránku link na nás (bude vypadat takto:2Šach),
zde přikládám html kod:
    <A HREF="http://bughousechess.wz.cz/2Sach/">
    <IMG SRC="http://bughousechess.wz.cz/2Sach/2SachL1.gif"
       ALT="2Šach" Border=0></A>

Nebo tento : 2Šach
    <A HREF="http://bughousechess.wz.cz/2Sach/">
    <IMG SRC="http://bughousechess.wz.cz/2Sach/2SachL3.gif"
       ALT="2Šach" Border=0></A>

České info o šachové realtime hře holanďany | Czech info about bughouse realtime chess