Zkušenosti s digitálními šachovými hodinami (vlastnosti, údržba, poruchovost)

Ceny a zkušenosti s používáním digitálních šachových hodin popisují situaci od roku 2001 do 2009. Dnes již není problém si koupit digitální šachové hodiny v ceně od cca 800Kč za kapesní model, či normální za 1400 až 1700 Kč.

Jen pro informaci zde je přehled cen digitálních šachových hodin za kolik je šlo sehnat v roce 2009 (buď v ČR anebo v zahraničí v internetovém obchodě či na různých festivalech jako Czech Open; 1Euro=25-26Kč, 1$=17-18Kč) : DGT960 30E 800Kč, DGT easy plus 35E 950Kč, Game clock II Saitek 40E 1050Kč, Chess Timer "Silver" 45E 1200Kč, DGT 2010 50-60E 1300-1600Kč, Chronos Chess Clock 90-100$(+20-30$ zaslání) 1900-2000Kč (zaslání z USA)

Bughouse (holanďany) bleskový šach - Přehled na téma : digitální šachové hodiny


Pozn.: do ohodnoceni znamkou (1 = nejlepsi , 5 = nejhorsi) je zapocitan tez pomer cena/vykon.
Zde je přehled digitálních šachových hodin, které lze sehnat v Evropě :
€ = Euro


DGT 2000 FIDE, DGT XL, DGT 2010 (cca 60€) : Nejrozšířenější hodiny na šachových soutěžích v ČR a v Evropě. Tyto digitálni hodiny jsou asi nejrychlejsi hodiny ktere muzete mit, protoze diky premackavacimu mechanismu -----o----- misto dvou tlacitek, na nich dokazete v pohode hrat dva tahy za vterinu (samotne hodiny lze premacknout 10x za vterinu, ale to mezitim samozrejme nestihnete tahat), ( ne ze byste treba na DigiBlitz ci Saitekach ty dva tahy za vterinu neuhrali, jen to tady na tehlech je proste jednodussi (staci lehce zvrchu svihnout prstem pri navratu ruky ze sachovnice), zato je ale nelze prilis doporucit pro hru holandanu ci bughouse v jedne mistnosti s klasickym sachem protoze pri premackavani delaji (ve srovnani se Saitek-ama) pomerne vetsi hluk (samozrejme zalezi i na hracich, kdyz budete premackavat lehce nebudou delat vetsi hluk nez jine, jde spis o to ze vyhoda premackavicho mechanismu je ve velke plose a nevyhoda v tom ze cim vyssi rychlosti narazi tim vetsi je to hluk) . Jinak tez umi veskere casove mody. Oproti DigiBlitz a Saitek hodinam, kde staci jen na 2-3 vteriny podrzet reset tlacitko a nastavi se vychozi cas, maji toto trosku slozitejsi - cca tri tlacitka (reset pod hodinami (takze nestaci podrzet jedno tlacitko 3 vteriny ale musite zvednout hodiny), vyber modu, OK) a cas pred prvnim tahem se souperi spousti specialnim tlacitkem, jenze kdyz ho nezmacknete a souper zahraje prvni tah rychleji nez za vterinu, tak se obcas i ve finale stalo ze si jeden z hracu myslel ze cas pustil ale po 10ti vterinach kdyz se kouknul na hodiny zjistil ze nepustil a bylo na nich porad 3:00. Cas ukazuji ve formatu bud HH:MM nebo poslednich 20 minut minuty a sekundy. Hráli jsme na nich bleskovky a realtime bughouse šach od roku 2002 a po čtyřech letech některé z nich mají problém s kontaktem na spínači (pokud nedomáčknete vždy nadoraz, přemáčknete sice naoko, ale čas vám běží dál, nicméně ani po osmi letech to není zásadní vada, prostě místo lehkého švihu prstem jak se to dalo když byli hodiny nové, je teď hodiny "nutno domačkávat" uprostřed, toť vše a slouží dál). Momentalni znamka : 1- (za mene intuitivni ovladani a omezenou životnost) , pro bleskovky, bughouse 1-, protoze zmackne-li vam souper cas a drzi tlacitko tak v tentyz moment mu nemuzete sice pustit cas jenze to pak je videt ze ho drzi a brani vam ve hre, takze se to prakticky nestava a hlavne se to nestava nechtene. Model DGT XL je k dizpozici od roku 2003 a lze jej i pripojit k digitalni sachovnici (pro bughouse dvojšach nebylo testováno).


DGT 960 (cca 30€) : Nejmenší hodiny na jakých jsme hráli. Umí nastavit čas až po několik hodin a samozřejmostí je i bronstein a fišer čas na/za tah. Lze na nich tedy nastavit bez problémů v podstatě jakékoliv tempo (s tím že tempa typu 2h/40t+30s na tah je nutno ručně po 40tahu přenastavit, což ale vůbec není problém, dělá se to často i na DGT2000 místo aby se použil přednastavený mód). Hráli sme na nich několikrát rapida i bughouse šach bronstein 3s na tah bez problémů. Ideální malé cestovní hodiny do baťůžku o velikosti kapesních magnetických šachů. Při tempu bronstein ukazují nejenom zbývající čas hráče ale i kolik mu zbývá z bronstein času na tah, víte tedy přesně kdy už čerpáte čas z rezervy.

Chronos (cca 90-100$ ($ = Americký dolar) : Nejrozšířenější šachové hodiny v USA prodávané i přímo americkou šachovou federací. Jsou tiché, citlivé, rychlé, kovový obal, jednoduché vynulování, umí všechny časové módy, oproti DGT2000 ale poněkud dražší zvláště když je lze koupit jen v USA a zaslání znamená balné ve výši cca + 20-30 $. Momentální známka : pro bleskovky a bughouse 1, protože zmáčkne-li Vám soupeř čas a drží tlačítko tak pokud mu pustíte čas čas bězí zase jemu. Pro ostatní 2 (díky vysoké ceně a těžší dostupnosti (lze je koupit pouze z USA)). Zatím dvouletá zkušenost s oběmi typy chronosů: nejlepší hodiny na rychlé šachy. V době poklesu dolaru se staly Chronosy dostupnějšími. Na první pohled o něco menší a delší než třeba DGT2000. Dají se na nich navolit snad všechny časové módy, pípání a blikání, zobrazování počtu tahů, s pomocí přiloženého návodu to není o nic těžší než třeba na DGT. Mezi zajímavé vlastnosti patří : možnost zobrazovat i desetiny vteřiny, možnost uložit (pro jakýkoliv mód) čas spotřebovaný každým hráčem při každém tahu a pak si ho po partii prohlédnout a to i v bleskovkách a s přesností na desetinu sekundy, možnost náhodně vygenerovat startovní pozici (např. fišerovy šachy), časový mód bronstein zobrazovat jednak buď jako aktuání čas a nebo tak že ukazuje kolik hráči zbývá z bronstein času na tah a vedle rezervu, též umí odpočítávat (a dávat najevo třeba zvukovým signálem) posledních X sekund, rovněž lze nastavit kolikrát se musí zmáčknout ovládací tlačítko, čímž lze mít možnost rychle zastavit hodiny a pustit novou partii či naopak velmi bránit náhodnému resetu. Celkem přes 70 různých módů s různým počtem časových kontrol pro šachy od bleskovek po FIDE turnaje či Go a jiné strategické hry, z nichž každý lze samozřejmě editovat a pozměněné konkrétní hodnoty poté uložit jako jeden z dvanácti uživatelských módů. Tvar kvádru a poměr váhy a velikosti společně s kovovým obalem a lehce mačkatelným tlačítkem z nich dělá opravdu skvělé hodiny. Jinak poslední verze Chronosů nabízí i (bez)dotykové spínače (fungují na bázi lehkého dotyku lidskou rukou kovového senzoru, čímž se přenese nějaký náboj z ruky a dojde ke "zmáčknutí" hodin, třeba na dotyk šachovou figurkou nereagují, čímž se vlastně chrání před poškozením a vynucují si správné zacházení :) ). Co se týče modelu Chronos Blitz Touch Switch, je o cca 5cm kratší a asi 1cm vyšší než základní model, tedy menší než DGT2000 či DGT2010, sympaticky velký displej, spínače reagující jen na dotyk lidské ruky, tedy nejtišší šachové hodiny, tak tiché šachové hodiny jak jen snad můžou být. Zde je manuál.


SaitekI, SaitekII (cca 40€) : Tyhle digitální hodiny umí veškeré časové módy jako třeba že vám přidávají za každý tah 2 sekundy, či tahy/pevný čas + tahy/pevny čas + čas za tah apod. nebo i přesípací hodiny, jsou tiché i při přemačkávání. Přepínání módů je velmi intuitivní (speciální tlačítko pro každý mód) a rozměrově je lze nosit dvoje v jedné krabičce, otočené proti sobě, neboť vytvářejí dohromady kvádr, jsou velmi bytelné (!) a díky široké základně je můzete bez obav umístit i na okraj stolu. SaitekI pokud jednomu z hráčů dojde čas (spadne praporek) se zastaví a již druhý hráč nemůže prohrát na čas. SaitekII se chovají v tomto ohledu stejně jako každé jiné a čas běží dál. Maji trosku mene citlivejsi tlacitko na spousteni casu souperi (zalezi dost na zvyku, vetsina hracu si zvykne okamzite ci macka tlacitko radeji rychle 2x za sebou, ale nekterym to dela vetsi problem si zvyknout, pokud si zvyknete tak se stava ze jednou ze 30-50 partii nedomacknete tlacitko a cas stale bezi vam), Cas ukazuji ve formatu bud HH:MM nebo poslednich 5 minut MM:SS. Momentalni znamka : 1*, pro bleskovky 1, pro bughouse 1- (+za trvanlivost hodin, - protože zmáčkne-li vám soupeř čas a drží tlačítko tak v tentýž moment mu nemůžete pustit čas).
* Testovali sme je cca 5 let hranim bughouse a bleskovek a obcas vaznych a nikdy nezklamali. Je totiz u nich mozno snadno vymenit mackaci spinac (cca oprava kolem 100Kc) ci ho vymenit za citlivejsi, ktery staci jen lehce zmacknout a tak s nimi muzete klidne hrat bleskovky aniz by bylo nejak vyrazne slyset mackani hodin. Hráli jsme na nich hodně bleskovky a bughouse šach od roku 2001 do roku 2006 a díky výše uvedené snadné úpravě/opravě/údržbě spínačů i po pěti letech stále fungovali jako nové. Díky této vlastnosti byli zatím nejlepším kandidátem na digitální šachové hodiny co vám vydrží i přes 10let. Bohuzel došlo k jejich ztrátě takze se to uz nedovíme. Kazdopadne diky uvedenym vlastnostem je nelze nez doporucit. V soucasnosti se objevili i dalsi modifikovane modely hodin Saitek.


Schach-Timer Silver, Euro Schach Dresden (cca 45 €) : Tak tyhle sympaticky lehke hodiny (jsou z lehkeho materialu podobne jako DGT 2000 a jsou doporucovany ECU) byli asi v Evropě nejlevnější náhražkou klasických analogových hodin s ciferníky, poté si na nich zahráli špičkoví šachisté a o něco podražili ale pořád byli dobrou volbou. V současnosti (speciálně pro tréningy a bleskovky) jsou k dispozici odlehčené (o nějaké módy) modely DGT v podobné cenové relaci. Umí cca to samé co Saitek. Celkem 12 modu, z nichž v každém můžete oeditovat hodnoty (samozřejmě i u kazdého hráče zvlášt jak je to dnes běžné prakticky u každých digitálních hodin). Ve své době jediné v Evropě cenově dostupné šachové hodiny, které uměli pípnout, když někomu spadl praporek, navíc volitelné je u nich i blikání nahoře u toho kdo je na tahu a toto pípnutí. Kdo je na tahu symbolizují i dobře viditelným otáčejícím se X vedle času. Hrajeme na nich více jak 5 let a jediná zásadní vada se vyskytla v časovém bonusu bronstein. Celkově jsou o něco větší než třeba DGT 2000 ale zase v robustní pevné krabičce. Momentální známka : 2+ (díky ceně a možnosti pípnutí když soupeři dojde čas, jedničku mít nemohou kvůli vadě bronsteina), pro bughouse 2 (vada bronsteina a protoze zmackne-li vam souper cas a drzi tlacitko tak v tentyz moment mu nemuzete pustit cas). Mají jednu vadu : při použití časového tempa bronstein přidávají nějaký čas na tah. Při bronsteinu do 3 vteřin na tah je to v toleranci protože se to stává v podstatě náhodně cca jednou za deset tahů, ale při vetším bronsteinu na tah už je to znát.


Cesko-slovenske plne programovatelne hodiny LISA (cca 3800 Kc, levnejsi verze cca 1900 Kc) V posledni dobe se objevila levnejsi verze, ktera muze konkurovat i DGT2000, hralo se na nich Mistrovstvi CR v bughouse v Pardubicich 2003-2009 a nebyli s nimi zadne problemy. Ale neznáme zkušenosti z delšího používání. Reditel Czech Open-u Dr.Mazuch nabizel oddilum moznost odkoupeni za velmi hezkou cenu pod podminkou, ze oddil umozni jejich opetovne zapujceni na Czech Open.

Pro volné hraní s přáteli již dnes existuje jednoduché řešení aneb nejlevnější šachové hodiny na trhu vůbec: místo kupování speciálních šachových hodin stačí použít běžný mobil "smartphone" a nainstalovat na něj (zdarma) šachové hodiny jakožto aplikaci. Např. pro android jsme vyzkoušeli šachové hodiny obsahující všechny šachová tempa : Time Control Chess Clock (Joseph Lee) v.0.8. chovali se přesně stejně jako správné turnajové šachové hodiny, kde přecvakávací mechanismus (zde ciferník půlka hodin) jde zmáčknout přesně a jen když je hráč na tahu (otestováno na mobilu Sony Xperia Tipo, Android verze 4.0.4, detailní nastavení Time Control Chess Clock verze 0.8 bylo: Sound =Off, Orientation =Horizontal, Power Conserve Mode =On, Update Speed =Slow, Timebar Size =Minimal). Pozn. Do verze 0.9 se vloudila chybka ze jakékoliv kliknutí na display přemačkává hodiny, v další verzi 1.00 již opraveno.

A pokud hledáte řešení jak hrát deskové hry s přáteli na čas, a máte k dispozici třeba netbook, pak vyzkoušejte herní hodiny pro více (až 6) hráčů : Wir's Game Clocks 2 pro windows. Ovládání je jednoduché : poté co nastavíte čas (můžete i přidělit čas na či za za tah) stačí již jen mezerníkem přepínat mezi hráči, případně klávesou P dát pauzu.Pro detaily viz :
. avekont.cz obchod
. DGT 2000 & DGT XL & digitální elektronické šachovnice
. ŠACHY Pálka obchod
. http://www.niggemann.com
. http://www.chronosdealer.com
. http://uscfsales.com
. http://www.chesshouse.com
. Saitek.cz
. http://www.lisa.cz
. http://www.euro-schach.de


Něco málo o šachových módech :

Na analogových hodinách se používal jen jeden mód a to určitý jeden hlavní čas na celou partii (či úsek partie vyznačený třeba počtem provedených=zapsaných tahů). Digitální šachové hodiny (ne že by se to asi nedalo zrealizovat nějak i na mechanických analogových, ale takovéto složitější řešení se v minulosti nerealizovalo, nejspíše z ekonomických důvodů) umožňují kromě počítání (a zobrazení) počtu tahů či vypršení času jednu zásadní věc a tou je možnost přidávat hráči čas na tah (bronstein neboli delay = pokud zahraje do daného času, nepřijde o hlavní čas) nebo za tah (fišer neboli inc = za každý zahraný tah se hráči navýší o něco hlavní čas). Tyto časové bonusy na tah umožňují sehrát partie šachu (či jiných strategických her) v reálném a přitom dostatečném čase bez toho aniž by se muselo vyhradit na hru příliš mnoho času a zároveň aby se dali dohrát i partie s větším množstvím tahů v době přijatelné pro organizátora turnajů. Jinak řečeno : hra s časovými bonusy umožňuje mnohem efektivnější využití času neboli hru v kratším čase bez ztráty kvality hry (redukce konce partie na "pokus o shození soupeře na čas" se prostě nekoná, pořád rozhoduje pozice a kvalita jednotlivých tahů).

Český web o bughouse šachu