L - STAROPRAMEN OPEN - CZECH OPEN 16.7 2012
Open Championship of Czech Republic in bughouse chess

Letos se otevřené mistrovství ČR v bughouse šachu nehrálo tradičním tempem 3s na tah (známé též jako bronstein alias delay) s minutovou rezervou, ale pro změnu tempem 3 minuty + 2s za tah (známé též jako fišer alias inc).

Tým Jiří Jezbera (Slavia Hradec Králové) + Ivoš Šlesinger (Slavia, Hradec Králové) se stali Mistry ČR v bughouse šachu a zároveň obhájili vítězství celého turnaje. Ve finále se sešli ostřílené týmy i nové tváře, včetně nadějně hrajících dívek nejen z fics-u. Letošní výrazně rychlejší tempo udělalo hru pro někoho zajímavější pro někoho občas méně přehlednou, ale pro všechny zdá se neméně zábavnou týmovou záležitostí jako každý rok.


Vítězové otevřeného mistrovství ČR v bughouse šachu 2012 (zleva:) Ředitel festivalu Czech Open Dr. Jan Mazuch, Hráči: 2. Martin Tajovský + Dušan Škaloud, 1. Ivoš Šlesinger + Jiří Jezbera, 3. bratři Kratochvílovi.


Winners of Czech Open 2012 in bughouse chess (from left): Director of Czech Open Dr.Jan Mazuch, Players 2.Fixior + Maras, 1.Ivos + Alamar, 3.SKAcz + Matejus.

Výsledky a další foto též na stránkách festivalu CzechOpen.net či Chess-Results.

Účastnící během uplynulých deseti let (ano letos to byl již desátý !!! ročník) dostali možnost změřit síly ve všech třech typech časových temp, počínaje extrémně rychlým 3 minuty na partii, pokračujíc bleskovým 3s na tah s minutovou rezervou a konče velmi rychlým 3 minuty na partii plus 2 vteřiny za tah.

V roce 2003 sotva kdo mohl tušit, že během příštích let se bughouse šach alias holanďany stane defakto synonymem pro Hradec Králové. Je to až k neuvěření, ale všechny poháry mistrů ČR získali šachisté (respektive bughousisté) z Královéhradeckého kraje, z toho devět titulů hráči pocházející z Hradce Králové a jeden hráči z Náchoda.

Že tato dynamická šachová varianta dovolující doslova kombinační kouzla s figurkami, není vždy taková legrace jak to na první pohled vypadá, ale vyžaduje přesnou a skutečně týmovou souhru v reálném čase, se mohli přesvědčit mnozí mezinárodní mistři a velmistři klasického šachu, kterým se nepodařilo překonat v souboji specialisty na tuto šachovou disciplínu.

V průběhu let se představili na Czech Open-u i někteří z nejlepších bughousistů z Evropy a ze světa, vítězové i medailisté silně obsazeného Berlínského turnaje zde předvedli své umění nejen v bughouse šachu, kde dominovali, ale svoji šachovou univerzálnost demonstrovali i ziskem medailí z bleskového maratónu, řešitelské soutěže, či fischerova šachu.

K desetiletému výročí otevřeného mistrovství České Republiky v bughouse šachu se právě dokončuje knížka z dílny několikanásobných mistrů ČR, kde se můžete dozvědět více o tom jak hrát a skvěle se při tom bavit ! Viz http://bughousechess.wz.cz/Kniha

Příští rok začne další dekáda, další éra. Poděkování za první dekádu patří organizátorům festivalu Czech Open v čele s Dr. Mazuchem, i sponzorovi - Staropramen-u - výrobci kvalitního českého alkoholického i nealkoholického piva, které každého zaručeně skvělou chutí osvěží nejen v létě, stejně jako bughouse osvěží zábavnou týmovou formou taktického kombinačního šachu hlavu :)